آیا نیاز به اطلاعات بیشتری دارید؟

0901-1459093

ترجمه خلاصه متن: 5S System Guide - A Lean Manufacturing Tool

مترجم: سرکارخانم  س . شفیعی - کارشناس آموزش فنی وحرفه‌ای استان تهران

اکثرشرکت‌ها به اشتباه اغلب به سیستم آراستگی محیط کار "5s"به عنوان نوعی فعالیت "خانه داری" “House Keeping” می‌نگرند. (مشابه این گفتار در اکثر سازمان‌های ایرانی که متأسفانه درک عمیقی از این سیستم ندارند، مشاهده می‌شود.) توجه داشته باشیدخانه‌داری، خانه‌داری است  نه "5s".
·       "5s" یک سیستم بصری می‌باشد و در واقع سیستمی است برای بکار گرفتن کارکنان (انجام کارتیمی). "5s" باید با تلاش تیمی باشد و نتایج آن بگونه‌ای باشد که هرکس با یک نگاه بتواند بگوید چه چیزی صحیح و مناسب است و چه چیزی خارج از مکان خود است.
·       این سیستم باید انجام کار را راحت‌تر نماید.
اجرای "5s" در دو فاز انجام می‌گیرد: فاز اول پیاده‌سازی فاز دوم نگهداری و بهبود، از آنجایکه پاکسازی کلیدی است به "5s"،حذف کردن آیتم‌های زائد در درجه اول اهمیت قرار دارد. یافتن جا و مکان برای چیزهای زائد کاری بی فایده است.

◄پاکسازی "1S": منظور از پاکسازی، جداسازی اقلام ضروری از غیر ضروری و مرتب ساختن محیط کار می‌باشد.
مرتب‌سازی باعث تمیز و پاک شدن بستر جهت فعالیت‌های باقی مانده می‌گردد. این کار اغلب ممکن است هفته‌ها در یک مکان و محل بطول انجامد.
مراحل مراتب سازی از این قرار است:
·       ایجاد ضوابط برای اقلام زاید و انتقال آنها به محلی جهت نگهداری آن‌ها.
·       دور کردن اقلام زائد از طریق راه‌هایی همچون انتقال آنان به بخش هایی که به آنها نیاز دارند، همچنین تعیین تکلیف آنها مانند معاوضه، فروش، اهدا و...
·       انجام پاکسازی اولیه
هنگامی که مرتب‌سازی اولیه به پایان رسید، توالی طبیعی این است که محل کار را سازماندهی نماییم.  نظم و ترتیب، پاکیزگی، استانداردسازی دست به دست هم می‌دهند،اگر استاندارد‌سازی بدرستی انجام نگیرد"S"هایقبلی وضعیت را بدتر می کنند. یادتان باشد همه این "S"ها بعنوان یک سیستم کار می‌کنند و باید در یک زمان و یا بسیار نزدیک به هم اجرا شوند.

◄نظم و ترتیب" S2": ایجاد یک نظم و ترتیب، به نحوی که هر چیزی که مورد نیاز می‌باشد در همان زمان که نیاز داریم در دسترس باشد.
نظم و ترتیب برای هرچیز جا و مکانی می‌یابد، آن مکان باید جایی باشد که اقلام در آن به موثرترین صورت انبارگردند. مواردی که غالبا مورد استفاده قرار می‌گیرند باید تا حد امکان به جائیکه درآنجا مورد استفاده قرار می گیرند نزدیک باشند.
مراحل نظم و ترتیب از این قرارند:
·       تعیین مکان برای کلیه اقلام بر اساس تعداد دفعات استفاده و همچنین رعایت نکات ایمنی (برای مثال کاهش احتمال آسیب‌های ناشی از فشار اقلام سنگین بر روی اقلام سبک)
·       ایجاد یک سری تابلو و برچسب، "مکانی برای هر چیز"
·       تعیین کردن چگونگی دوباره ذخیره و انبارکردن تجهیزات
·       طراحی طبقه‌بندی اسناد، تجهیزات، لوازم و تعیین ضوابطی برای بازگرداندن آنها به جای خود.

◄پاکیزگی "S3":  برطرف نمودن هر گونه آلودگی از محیط کار، از طریق محدود کردن منابع آلودگی (از بین بردن منابع آلودگی).
این مرحله بصورت روزانه توسط کلیه کارکنان انجام می‌شود و می‌باید به صورت روزانه بازرسی‌های منظمی از تمام مراحل، انجام پذیرد.
مراحل اجرای کار بصورت زیر می‌باشد:
·       نقاطی را مشخص نمایید که عملکرد آنها را چک کنید.
·       عملکرد قابل قبول را تعیین کنید.
·       تجهیزات را علامت‌گذاری کنید و با شاخص‌های بصری آنان را کنترل کنید.
·       پاکیزگی روزانه و بازرسی‌های روزانه را انجام دهید.

◄استاندارد سازی " S4":استانداردسازی عبارت است از نگهداری شرایط محیط و افراد به صورت سازمان یافته، مرتب و تمیز.
استانداردسازی این اطمینان را می‌دهد که کارکنان، انتظاری را که آز آنان می‌رود را می‌دانند و از آن آگاهند. از آنجائیکه تیم اجرایی وظیفه ایجاد استانداردها را دارد، هرکس باید به نوعی در برقرار ساختن "5s" در محل کار خود درگیر و شریک باشد. باز هم بسیار مهم است که این استانداردها را بسیار واضح و شفاف بسازیم.
مراحل استاندارد‌سازی عبارت است از:
·       ایجاد فرم‌ها و چک لیست‌های مشخص برای هر محل، چک لیست‌ها نشان می‌دهد که چه چیزهایی را باید در طول ارزیابی عملکرد خود، توسط تیم بازرسی چک شود.

◄ساماندهی  "S5":  سامان‌دهی عبارت است از آموزش کليه کارکنان تا تميزی و انضباط محيط کار را رعايت کنند.
ساماندهی یا پایداری یکی از سخت‌ترین مراحل پیاده سازی سیستم آراستگی محیط کار می باشد (ازآنجائیکه کارکنان موظف به پاکیزگی لوازم، تجهیزات و محیط کاری خود می‌شوند و این امر شاید با روحیه بعضی از افراد سازگاری نداشته باشد، آن را امری سخت تلقی کرده و معمولا مقاومت‌هایی جهت مقابله با آن ایجاد می‌گردد. بهترین ترفند این است که اجازه دهیم سیستم "5s"برای شما کار کند. وقتی به این مرحله می‌رسید شما باید تمامی کارکنان را درگیر نمائید، و به یاد داشته باشید کنترل محیط کاری شما باید به صورت بصری باشد، یعنی با یک نگاه بتوان در موردش نظرداد. اگر سیستم شما به این حالت بود ساماندهی راحتتر خواهد بود.
موارد ساماندهی به این ترتیب می باشد:
·       تعیین سطح دستاورد "5s"
·       انجام بازرسی‌های معمول "5s" با استفاده از چک لیست‌های مدون و استاندارد توسط تیم بازرسی
·       تعیین نقاط قوت و ضعف و همچنین فرصت‌های یافت شده در حین بازرسی‌های معمول
·       انجام ممیزی‌های دوره‌ای، جهت تعیین عملکرد واحدها به منظور اثر بخشی سیستم

نتیجه گیری:
ü    اگر چه"5s" چالش‌های رقابتی امروزه را برطرف نمی کند، اما سنگ بنای دستیابی به بهره‌وری جامع می‌باشد، بطوریکه برخی از شرکت‌های پیشتاز در سطح جهانی ادعا دارند که هیچ گونه بهبودی بدون "5s" نمی تواند وجود داشته باشد.
ü    کارتیمی که ماحصل سیستم "5s" است روابط کارکنان بایکدیگر وبا مدیریت را بهبود می‌بخشد. وقتی کارکنان مشاهده می‌کنند کاری که انجام می‌دهند می‌تواند تفاوتی را ایجاد کند و هنگامیکه می‌بینند که قادر به حذف اعمال بیهوده بوده‌اند احساس غرور و افتخار می‌کنند که این امر می‌تواند بزرگترین مزیت "5s" باشد.

5S System Guide - A Lean Manufacturing Tool

Read more at: http://www.graphicproducts.com/free-gifts/five-s-system.php#ixzz32RSB0kY7

تبلیغات

آمار بازدید

امروز203
دیروز376
این هفته3517
این ماه8564
کل152570

شنبه, 29 دی 1397 08:21

اطلاعات بازدیدکنندگان

  • آی پی: 54.205.211.87
  • مرورگر: unknown
  • نسخه مرورگر: unknown
  • سیستم عامل: unknown

8
آنلاین