آیا نیاز به اطلاعات بیشتری دارید؟

0901-1459093

طراحی داخلی پایدار (سبز)

بهین فرقانی فر - کارشناس ارشد معماری (مدیر بخش معماری)  

             

                                             راهکارهایی برای آنکه طراحی داخلی سبزتری داشته باشید

 

 

بحث داغ پایداری

همانند سایر حوزه های طراحی، طراحی داخلی نیز به طرز اجتناب ناپذیری به تغییر سبک ها در گذر زمان گره خورده است. هدف نهایی از طراحی می تواند چیدمان، نوسازی و یا پرداختن به جزئیات معماری باشد با این وجود تمامی طراحان داخلی باید خود را با روند و تغییرات هرکدام از زمینه های فوق همراه سازند.
در صنعت طراحی، موضوع طراحی داخلی پایدار یا "سبز" به سرعت رو به رشد و پیشرفت است. در طراحی یک فضای پایدار نوآوری بسیار زیادی درهمه بخش ها از جمع آوری آب باران و تامین تجهیزات فاضلاب تا استفاده از مصالح پایدار مانند بامبو، وجود دارد.

 

 

تمرکز بر موضوع پایداری

جامعه طراحان داخلی آمریکا (ASID) بر این باورند که پایداری باید بخش مهمی از رویکرد تمامی طراحان باشد؛ از حوزه بهره وری انرژی تا کاهش اثرات زیست محیطی. امروزه مدارس معماری داخلی مبجث طراحی پایدار (سبز) را به سرفصل های آموزشی خود افزوده اند تا متخصصانی را برای جوامع آینده در این زمینه پرورش دهند

 

6 راهکار برای طراحی داخلی سازگار با محیط زیست

اگر شما یک طراح داخلی خلاق و مشتاق هستید، در ادامه روش های متعددی خواهید آموخت تا بتوانید رویکردی "سبز" داشته باشید :

1.    حداکثر استفاده بهینه از فضا :
استفاده بهینه از فضاهای  و ساز و سایر منابع را به حداقل برساند. در شهرهایی با رشد سریع جمعیت توسعه مسکن خُرد یا ریزمسکن با عنوان " apodments " راه حل مناسبی به شمار می رود.  

2.    استفاده از مصالح مناسب برای طراحی و ساخت وساز از لحاظ بهره وری و صرفه جویی انرژی :
طراحان داخلی می توانند از درها و پنجره هایی با حداکثر بهره وری انرژی دربناها استفاده کنند. همچنین استفاده از کف پوش های چوبی از منابع سریع تجدید پذیر مانند بامبوها ، سرویس های بهداشتی با قابلیت حداکثر صرفه جویی آب و سایر مصالح کارآمد و سازگار با محیط زیست در تمامی  طراحی ها و ساخت سازها توصیه می شود.  

3.    استفاده از مصالح پاسخگو به شرایط اجتماعی و فرهنگی و اقلیمی
 از منابعی که فرآیندهای تولیدی ایمن و شیوه های کسب و کار اجتماعی را اتقاء می بخشند استفاده کنید. تا حد امکان از منابع بومی و محلی بهره بگیرید.

4.    کاهش اتلاف با استفاده از  مواد و مصالح قابل بازیافت
خوشبختانه چیدمان با عناصر دکوراتیو عتیقه و قدیمی یکی از گزینه های انتخابی طراحان داخلی است. مبلمان و عناصر دکوراتیو می تواند نوسازی، بازپزداخت و رنگ آمیزی شوند و مجدا مورد استفاده قرار گیرند.  با آگاهی و علم به زیست محیط می توان کاشی ها ، فرش ها ، الیاف، پارچه و حتی روکش ها و کانترهایی که از مواد و مصالح بازیافتی تولید شده اند را به کار برد.

5.    طراحی نورپردازی با بهره وری مناسب انرژی
یک طراحی داخلی هوشمندانه به خوبی می تواند به واسطه پنچره ها از روشنایی طبیعی و نور روز به نحوی بهره گیرد که استفاده از نور مصنوعی را به حداقل برساند. در صورت نیاز به کاربرد نورهای مصنوعی لامپ های LED ، هالوژن ها و لامپ های فلوروسنت فشرده مناسب ترین گزینه از لحاظ دوام و صرفه جویی انرژی هستند.

6.    استفاده از مواد و محصولات  غیرسمی و غیر پالاینده
با استفاده از مواردی چون رنگ های ضد حساسیت و ارگانیک و یا الیاف و چوبهایی که توسط آفت کشها آلوده نشده اند می توان به طیف وسیعی از محصولات غیرشیمیایی و ایمن دست پیدا کرد.

با ادغام کردن محبث پایداری با رویکردتان در طراحی داخلی، قادر خواهید بود نقش خود را در حوزه بهره وری انرژی و سازگاری به نحو احسن ایفا نمایید.

 

برگرفته از: http://www.allartschools.com

تبلیغات

آمار بازدید

امروز324
دیروز469
این هفته2236
این ماه9219
کل167751

چهارشنبه, 01 اسفند 1397 14:07

اطلاعات بازدیدکنندگان

  • آی پی: 52.23.192.92
  • مرورگر: unknown
  • نسخه مرورگر: unknown
  • سیستم عامل: unknown

15
آنلاین