آیا نیاز به اطلاعات بیشتری دارید؟

0901-1459093

بررسی اثرات طراحی داخلی محیط کار بر نحوه عملکرد

بهین فرقانی فر - کارشناس ارشد معماری(مدیر بخش معماری)

 

گستره طراحی محیط اداری به سرعت در حال تغییر است.
منبع: Geremia Design

 

مدیریت یک کسب و کار امری سهل و آسان نیست.  در هر لحظه باید هزاران تصمیم مهم و متفاوت اتخاذ شود. به عنوان یک رئیس این وظیفه شماست که نه تنها آن تصمیمات را بگیرید، بلکه راه حل هایی که ارائه می دهید قابلیت تضمین موفقیت و یا شکست حرفه ای شما را دارا می باشد. کار هرروزه در چنین شرایط پرتنش و حساسی باعث می شود که اهمیت طراحی داخلی محیط کار و فضایی که قرار است در آن فعالیت داشته باشید بیش از پیش اهمیت پیدا كند. شما نیاز به مکانی دارید تا در آسایش روح و ذهن در مورد مهم‌ترین مسائلی که مستقیما بر پیشرفت یا عدم ترقی شما اثرگذار هستند تصمیم‌گیری کنید.  پرسش مطرح شده این است که مادامی که کارها با موفقیت انجام می¬شود، آیا واقعا اهمیت دارد که فضای کار چه ماهیتی داشته باشد؟

پاسخ این است که هماهنگی و تطابق فضای کار با ماهیت کار و حرفه شما بسیار حائز اهمیت است.  مسلما نحوه طراحی محیط کار اثر عمیق و شگرفی بر نحوه عمکلرد یک کسب و کار دارد. طراحی محیط کار بر همه چیز اثرگذار خواهد بود از نحوه عملکرد گرفته تا میزان اشتباهات و رضایت کارکنان و کارمندان.

عناوین حاضر به تبیین و تشریح علمی اثرات طراحی محیط کار بر طریقه و کارکرد فعالیت حرفه‌ای می‌پردازد.  در این مطلب مطالعات و یافته ها در این حوزه عرضه می شود و به شما کمک خواهد کرد  تا مشاهده کنید چکونگی طراحی محیط کار می تواند منجر به نتایح بهینه در عملکرد شود.  زمان تغییر فرا رسیده، دست به کار شوید.

شرکت هایی که همواره پایبند طراحی های سنتی هستند، ناخواسته و غیر تعمدی بر سود و زیان سالانه خود اثرات منفی می گذارند.
منبع: New Office Design 2015

 

اثرات انتخاب رنگ بر عملکرد کارکنان

در نگاه اول انتخاب رنگ برای محیط کار شاید ساده‌ترین اقدام به شمار آید اما واقعا این طور نیست؛ شاید انتخاب رنگ اولین گام باشد اما مطمئنا مهم‌ترین گام نیز هست. به واقع در انتخاب رنگ اولین گزینه برای همگان رفتن به سراغ رنگ‌هایی است که در طراحی لوگو و برند شرکت و کمپانی به کار گرفته شده‌اند.

تحقیقات انجام گرفته توسط بنیاد ملی سلامت نشان می دهد که رنگهای محیط پیرامون ما تاثیر عمیقی بر میزان عملکرد مناسب ما و انجام فعالیت¬ها دارند و حتی رنگ‌ها باعث می‌شوند شخص کارش را به بهترین شكل ممكن انجام دهد یا نیمه‌کاره آن را رها کند. قرار گرفتن در معرض رنگ‌های آبی و سبز عملکرد افراد را در زمینه فعالیت‌هایی که نیاز به همکاری و خلق ایده‌‌‌‌‌‌‌های نو دارد، افزایش می‌دهد. از طرف دیگر رنگ قرمز برای فعالیت‌هایی مناسب است که نیاز به دقت و توجه بر روی جزئیات دارند.

در این مورد که ترکیب رنگ قرمز ، سبز و آبی برای ما ملموس است ، هنوز قطعیتی وجود ندارد. بسیاری از شرکت‌های مطرح و بزرگ مثل گوگل، مایکروسافت و ای‌بی در طراحی محیط کاری خود تلفیقی از این رنگ‌ها را به کار گرفته‌‌اند که البته با لوگو و برند آن‌ها نیز هماهنگی دارد.  این بار دقیق‌تر به آگهی‌های تبلیغاتی و نقش این ۳ رنگ یعنی آبی، سبز و قرمز توجه کنید، احتمالا  این ۳ رنگ را زیاد مشاهده خواهید کرد.

طیف رنگ سبز اغلب در طراحی فضاهای  سازمانی که نیاز به همکاری دارند استفاده می شوند زیرا طبق مطالعات نحوه عملکرد را بهبود می بخشند.  منبع : Decorbizz

 

اجسام گرد و مدور الهام بخش حس همکاری هستند

وقتی زمان خرید مبلمان فرا رسید چند نكته در انتخاب و خرید این اثاثیه باید لحاظ شود: قیمت، سبك و حتی رنگ؛ همه این عوامل بر عملکرد کارکنان تاثیرگذار خواهند بود، پس در انتخاب مبلمان دقت کنید. استفاده از مبلمان مدور در طراحی و دیزاین محیط کار به خلاقیت کارکنان کمک می‌کند. اما به هر دلیلی معمولا شکل مبلمان نادیده گرفته می شود -که نباید اینگونه باشد. استفاده از مبلمان مدور در طراحی داخلی محیط کاری به کارمندان شما کمک خواهد کرد که خلاقانه تر بیاندیشند.

در یک مطالعه و تحقیق که در سال ۲۰۱۳ توسط آکادمی بین‌المللی علمی پراسیدینگ (Proceedings of the Notational   Academy of Sciences)  انجام شد، نشان داد که افراد هنگام نشستن روی مبلمان مدور و منحنی حس همکاری و خلاقیت بیشتری از خود بروز می‌دهند. اما درست برعکس، افراد هنگام نشستن و قرارگیری روی مبلمانی که زاویه‌دار هستند بیشتر در خود فرو می‌روند و تمایل به انجام فعالیت‌های به صورت شخصی و فردی دارند. جالب توجه است که همچنین مطالعات تمایل به ارزیابی زیبایی شناسانه  فضاهایی با طراحی دلپذیر در مقایسه با محیط های خطی را نشان می دهد.

بنابراین این موضوع به چه مفهوم است؟ شاید این موضوع برمی‌گردد به احساس راحتی و آسایشی که روی مبلمان مدور و غیر زوایه‌‌دار به شخص دست می‌دهد. این موضوع را می‌توانید خیلی راحت به بوته آزمایش بگذارید؛ در یک جلسه گروهی که نیاز به همفکری و مشارکت خلاقانه افراد دارید به جای میز چهارگوش همیشگی‌تان از یک میز بزرگ مدور استفاده کنید تا نتیجه آن‌ را مشاهده کنید.  این تغییر یک سرمایه گذاری بهینه به شمار می رود.

برای محیطی که بیشتر به خلاقیت نیاز دارید مبلمان مدور و منحنی انتخاب کنید.
منبع: Capital Painting, Inc.

 

عناصر دکوراتیو باعث جذب نیروی کار با کیفت می شود

در گذشته محیط‌ های کاری صورت ساده و معمولی با خطوط صاف طراحی می‌شدند. در طراحی‌ها رنگ‌های خنثی بیشتر از رنگهای پویا موردانتخاب و توجه  قرار می گرفت.  و میزهای خلوت و ساده بیشتر مورد ستایش و تحسین قرار می‌گرفتند تا میزهایی که روی آن‌ها وسایل زیادی قرار داشت. به نظر می‌رسد این حرکت به سمت مینیمالیسم دیگر کارکرد ندارد. عدم شخصی‌سازی محیط کار بالاخص میز کار موجب نارضایتی و اشتباهات فراوان کارکنان می‌شود.

مجموعه معماری جنسلر، مجموعه‌ای ۲۰۰ تایی از ایده ها و نظرات مدیران مشاغل مختلف مثل وکالت، ، انتشارات و رسانه و موسسات مالی و غیره را به دقت بررسی کرده است. در این بررسی  مشخص شد که افرادی که در محیطی فعالیت دارند که استراتژی ضعیفی برای طراحی و دکوراسیون محیط و فضا دارند نسبت به افرادی که در محیط با طراحی زیبا و وجود دکوراسیون مناسب فعالیت دارند، به کار و حرفه خود علاقه بیشتری نشان می‌دهند و حس عدم توجه و بی‌اهمیت بودن از جانب مدیران در گروه اول بیشتر به چشم می‌خورد. افرادی با ویژگی ‌های شخصیتی مثبت_ خودجوش، دارای اعتماد به نفس، تصمیم گیرنده و آینده‌نگر _ برای پیشرفت و ترقی از خود واکنش مثبت‌تری نشان می‌دادند و تمایل به کار کردن در محیط اداری دیگری در آینده نزدیک داشتند.

مهمترین عامل موفقیت دکوراسیون در رعایت تعادل نهفته است. اگر عناصر دکوراتیو خیلی کوچک و مختصر باشند اثر چندانی نخواهند داشت و اگر خیلی به چشم بیایند و زیاد باشند موجب شلوغی و بی‌نظمی محیط خواهند شد. نصب یک تابلو هنری و در عین حال حرفه ای بر روی دیوار و سعی در برقراری تناسب بین تابلو و رنگ دیوار و نقاشی قفسه‌ها یکی از راهکارهای ایحاد انسجام و افزودن عناصر و اجزای دکوراتیو به محیط است.

دفاتری که به دکوراسیون اهمیت می دهند ،  شاهد شادابی و نشاط بیشتری در کارکنان خود هستند.
منبع: Imtex

 

دمای مناسب در فضای داخلی اداری اشتباهات را کاهش می‌دهد

در یک اداره و محیط کار صرف‌نظر از کاربری و اشغال فضا، دما و حرارت موضوع بسیار مهمی است. همیشه گروهی هستند که در وسط زمستان هم از عرق کردن و گرمای محیط شکایت دارند و گروه دیگری که همواره سردشان هست و حتی در وسط تابستان هم نیاز به ژاکت پشمی دارند. بی شک راضی نگه داشتن همه امکان‌پذیر نیست اما مسلما راهی وحود دارد که باعث می‌شود کارمندان با دقت بیشتر روی کار و حرفه‌شان تمرکز کنند.

بر اساس یک تحقیق که توسط اداره کل سلامت و ایمنی حرفه‌ای و شغلی (OSHA) منتشر شد، دمای مناسب محیط کار باید بین ۲۰ تا 24.5درجه سانتی‌گراد ( 68 تا 76 درجه فارنهایت )  باشد که این دما حد تعادل است یعنی نه گرم و نه سرد. اما تحقیقات جدیدی در دانشگاه کورنل ، ادعا می‌کند که دمای 20 درجه سانتی‌گراد چندان مناسب نیست و افزایش دمای خنک تر 21 درجه به دمای گرمتر 25 درحه ضریب اشتباهات نوشتاری و تایپی افراد را 44 درصد کاهش می دهد. و ماحصل کار کارکنان بسیار رضایت‌بخش‌تر خواهد بود. برای برقراری دمای مناسب در محیط می‌توان استفاده از یک ترموستات قابل تنظیم در طراحی داخلی محیط کار را مد نظر قرار داد.

 البته در این زمینه باید انعطاف‌پذیر بود به ویژه باید به افرادی که دمای پایین‌تر را می‌پسندد نیز توجه داشت. برای این منظور به جای این که دمای محیط را پایین بیاورید می‌توانید به آن‌ها توصیه‌های شخصی بکنید تا احساس بهتری داشته باشند. دسترسی آسان کارمندان به پنکه های سیار رومیزی و یا یک نوشیدنی پر از یخ می تواند به کارکنان شما تضمین دهد که عملکرد بهتر و عاری از خطایشان به خوبی مورد قدردانی و توجه قرار می گیرد.

ایجاد گرمای مناسب برای  کارمندان در میز کارشان می تواند خطاهای آنان راکاهش دهد.
منبع: HGTV

 

در بین تصمیماتی که مدیران و مسئولان برای مدیریت و هدایت حرفه و کارکنان اتخاذ می‌کنند جای تعحب نیست که توجه به طراحی محیط اداری و اهمیت و اثر آن بر کارمندان از جانب کارفرما کم‌تر مورد توجه قرار می‌گیرد. اما باید توجه داشت که این مسئله بر کارکرد و نتیجه کار کارکنان و حتی خود شما بسیار تاثیرگذار است تا جایی که راندمان کار را می‌تواند چندین برابر کند و یا در اثر بی‌توجهی به این مقوله بر درآمد سالیانه شرکت اثری مخرب دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که محیط اثر عمیقی بر کارکرد و احساسات کارکنان نسبت به شغلشان خواهد گذاشت. توصیه‌های ارائه شده در رابطه با نوسازی دکوراسیون محیط کار که در این مطلب ارائه شده را به کار بگیرید تا شاهد نتایج مثبتی در همه ابعاد باشید. بی شک این هوشمندانه ترین تصمیم مدیریتی خواهد بود که تاکنون اتخاذ کرده اید.

 

منابع و ماخذ: (Freshhome Architecture & Design Magazine, (http://freshome.com

تبلیغات

آمار بازدید

امروز288
دیروز469
این هفته2200
این ماه9183
کل167715

چهارشنبه, 01 اسفند 1397 12:39

اطلاعات بازدیدکنندگان

  • آی پی: 52.23.192.92
  • مرورگر: unknown
  • نسخه مرورگر: unknown
  • سیستم عامل: unknown

15
آنلاین