ورود با کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

ساختمان های سبز پایدار

معماری سبز به عنوان عاملی پویا در زندگی فردی و اجتماعی امروزی انسان تأثيرات مفیدی دارد که نقش آن با توجه به گذر از دوران کمیت گرایی به دوران کیفیت گرایی پررنگ تر شده است

با به کاربردن راهکارهای معماری سبز(بام سبز، نمای سبز، دیوارهای سبز و ....) انسان کیفیت فضایی بالاتری را تجربه می کند که هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ جسمی احساس بهتری را تجربه می نماید به طوری که فضای سبز در زندگی امروزه نقش مثبتی ایفا می کند.

در نهایت در این پروژه تلاش شد با استفاده از اطلاعات جمع آوری شده و بهره گیری از نمونه های موفق و باکیفیت با کمک راهکارهای هوشمندانه معماری مجموعه ای طراحی شودکه نتیجه آن ایجاد فضایی مطلوب برای کاربران باشد و امید است این پروژه نقطه مثبت و مؤثری برای ادامه معماری سبز در فضاهای مسکونی باشد.

 

کلید واژگان: مجتمع مسکونی، پایداری، معماری سبز، آرامش و امنیت

  مقدمه

اهمیت مسکن هم از لحاظ پاسخگویی به نیازهای انسان و خانواده و هم از لحاظ پاسخگویی به نیازهای جامعه (تقاضای مسکن) و هم در مقیاس شهری(به لحاظ کثرت خانه ها و گستردگی بافت مسکونی) بسیار زیاد است. با وجود اینکه موضوع مسکن از جنبه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و کالبدی تاثیر پذیر است، اما در شرایط کنونی با توجه به رشد جمعیت شهرها نظام عرصه ی تقاضای مسکن دچار بحران شده است و عرصه های کیفی مسکن در مقابل عرصه های کمی آن بسیار کمرنگ شده است و همین امر باعث به هم خوردن نظم فضاهای شهرهای معاصر شده است.

تعریف مسئله

فرهنگ ما ایرانیان از هزاران سال پیش، با طبیعت سازگار بوده است. آب، باد، خاک و آتش (عناصر چهارگانه) همواره مورد توجه بوده و اهمیت خاصی برای ایرانیان داشته است. تنها پارسیان بوده اند که شروع سال را با شروع طبیعت آغاز می کرده اند و بسیاری از رویدادهای طبیعی را معیار مراسم ها و سنن خود قرار می داده اند. تولد طبیعت که در اول ماه فروردین آغاز می گردد، مهمترین جشن و سرور ایرانیان بوده است و در روزی که طبیعت به اوج شادابی و طراوت خود می رسد(سیزدهم فروردین)، ایرانیان به دامن طبیعت می رفتند و در محیطی باز جایی که جز طبیعت محض چیز دیگری دیده نمی شد به شادمانی می پرداختند. در شب یلدا که طولانی ترین شب زمستانی است، ایرانیان آن شب را تا صبح بیدار می مانده اند و با تشریفات خاصی این سنت کهن را زنده نگه می داشته اند.معماری ایرانیان نیز بر گرفته از چنین فرهنگی بوده است، که ابعاد گوناگون طبیعت را در بر داشته است. اقلیم 4 فصل ایران زمین جزء نادرترین اقلیم های جهان به شمار می رود و در این اقلیم همه نوع آب و هوا را در طول سال مشاهد شده است. با این وجود، به دلیل موقعیت جغرافیای ایران، اعتدال آب و هوایی مناسبی در بیشتر نقاط ایران وجود دارد و بیشتر ماهای سال، موقعیت برای گشت و گذار فراهم می شود.معماری ایرانی همواره آغوش خود را باز نموده تا پذیرای طبیعت باشد. این نوع ارتباط قوی با طبیعت بیانگر این واقعیت است که ایرانیان رابطه ی مأنوسی با طبیعت داشته و آن را دوست می داشته اند. ایرانیان نعمات بسیاری را در اختیار داشته اند که مردم قدیم، شکر گذار آن بوده اند ولی انسان امروزه نسبت به این نعمات بی توجه شده است و از طبیعت تنها برداشت شکلی و ظاهری داشته و نسبت به خصوصیات عملکردی آن غافل شده است.

طرح مسئله مسکن

مسکن یکی از نیازهای اصلی انسان است که به عنوان یک پدیده واقعی ازنخستین مسائلی است که بشر همواره با آن دست به گریبان بوده و همواره در تلاش جهت یافتن پاسخی مناسب و معقول برای آن بوده است. مسکن باید به گونه ای باشد که شرایط لازم برای رشد فردی هر یک از افراد خانواده اعم از کوچک و بزرگ را فراهم آورد، یعنی هر یک از افراد خانواده قادر باشد بر حسب نیازهای روحی و روانی و سلایق خود فضای مناسب و حریم لازم را برای انجام فعالیت ها و کسب آرامش روانی و جسمانی را بیابد. حال فضای مسکونی باید بتواند محیط لازم برای برقراری رابطه ی خانوادگی و همبستگی را فراهم سازد و در سطح بالاتر نیز بایستی برای ایجاد محیط آرام و زیبا برای ساکنین مجموعه تمام امکانات لازم را داشته باشد.

حفظ سرمایه های طبیعی ایجاب می کند ما انسان ها علاوه بر جست و جوی گونه های جدید انرژی جهت استفاده در مصرف مواد تجدید شونده و در مصرف آب و منابع انرژی حد و اندازه رعایت شودو بیشتر از آنچه سیستم های طبیعی می توانند فراهم کنند، مصرف نشود. جهت فرهنگی سازی می توان از واحد های کوچکی چون خانه های مسکونی آغاز شود.

از اوایل نیمه ی دوم قرن 20 با پیدایش و گسترش اندیشه های زیست محیطی و به ویژه پس از بحران انرژی سال 1972 مسئله ی انرژی پایدار و بی زیان به طور جدی در دستور کار اکثر کشورهای جهان قرار گرفت.طراحی واحد مسکونی متأثر از اداب و رسوم و سنت ها و نیازها و خواسته های مردم و عواملی از این دست می باشد و آنچه در این بحث شایان توجه است بیشتر اصولی است درباره ی معماری سبز که با بهره برداری از منابع طبیعی و استفاده ی بهینه از منابع آن می باشد.

 

فرضیه

با توجه به نقش قابل ملاحظه ی ساختمان ها در مصرف انرژی از طریق طراحی معماری صحیح و اجرای مسکن مطابق با طبیعت می توان در مصرف انرژی صرفه جویی نموده و در راستای پایداری فضای سبز گام مؤثری برداشت.

الف : مجتمع های مسکونی پاسخگوی نیازهای بشر باشد.

ب : ارائه الگوی مناسب مسکن که جوابگوی مسائل مختلف عملکردی، فرهنگی باشد.

پ : محیطی آرام برای یکایک واحدهای مجموعه و کل مجموعه مورد طراحی ایجاد شود.

ت : به شرایط محیطی(سیل، زلزله و .....) توجه شود

ث : طرح با اقلیم شهر انطباق داشته باشد

ج : اگر معماری امروزی از اصول و قوانین معماری پایدار بهره بگیرد کیفیت زندگی افزایش می یابد و همچنین نسل آینده فرصت استفاده از منابع کنونی را می دهد و شرایط زندگی خود و نسل آینده را بهتر می سازد.

سؤال تحقیق

الف : آیا می توان معماری سبز را دنبال کرد که شامل تفکر زیست محیطی باشد و بتواند برخی از آمال و آرزوهای بشر امروز را در رابطه ای عادلانه و خردمندانه با طبیعت تحقق بخشید؟

ب :  چگونه می توان انرژی طبیعت را وارد مجتمع های مسکونی کرد؟

ضرورت انجام پروژه

مسئله انرژی و منابع طبیعی در جهان مسئله مهمی است و هم چنین در سال های اخیر بهینه سازی در مصرف انرژی در ایران خصوصاٌ در زمینه ی ساخت و ساز مورد توجه قرار گرفته است. در معماری پایدار معمار سعی می کند برای ایجاد حداکثر آرامش با کمترین لطمات به محیط زیست کیفیت زندگی را بالا ببرد و کمترین ناسازگاری با محیط اطراف را داشته باشد.

از طرف دیگر مسئله افزایش جمعیت کرج و مهاجرت از شهرهای مختلف به کرج موجب افزایش نیاز سالانه ی مسکن و تلاش در جهت ارتقاء مجتمع های مسکونی می شود. کیفیت منازل ساختمان های مسکونی در ایجاد آرامش و آسایش ساکنین نقش بسزایی دارد که در این مقوله مبحث معماری سبز و استفاده از عناصر سبز خیلی مهم است و هم چنین ساخت و ساز مناسب و هماهنگ شرایط مکانی و زمانی در عصر مسکن و سکونت که موجبات آرامش را فراهم کرده است.

 

مفاهیم اولیه:

پایداری (معماری سبز)

تعریف واژه پایداری

واژه پایدار امروزه به طور گسترده ای به منظور توصیف جهانی که در آن نظام های انسانی و طبیعی توأماً تا آینده ای دور ادامه حیات دهند به کار گرفته می شود.(بحرینی،سید حسین، مکنون، رضا ، 1380).

 

طراحی پایدار

طراحی پایدار نوعی دخل و تصرف در محیط است که تلاش می کند تا راه حل هایی را ابداع نماید که با اهداف محیطی ، اجتماعی و اقتصادی در یک نگاه کل نگر و در هم آمیخته به تعادلی دست یافته باشد که بتواند کیفیت برتری برای زندگی نسل کنونی و میراث مناسبی را جهت آیندگان فراهم سازد.(احمدی ، فرهاد ، ، فصل نامه ی معمار ، شماره 26 ، تابستان 1383).

 

اصول اولیه ی طراحی پایدار

اصول اولیه ی طراحی پایدار عبارتند از : درک محیط ، ارتباط با طبیعت ، درک روند های موجود در طبیعت ، درک تاثیرات محیطی ، درک مردم ، حفظ انرژی ، هماهنگی با اقلیم ، کاهش استفاده از منابع جدید ، برآوردن نیازهای ساکنین ، هماهنگی با سایت و کل گرایی .

منبع www.buildsustainably.org

اهداف کلی ساختمان های پایدار

بهره برداری مناسب از منابع و انرژی ، جلوگیری از آلودگی و مطابقت با محیط ، استفاده کارا و بهینه از منابع ، جامعه پایدار (اس. ام .ویلر تی بیتی ، 1384).

 

معماری پایدار و زندگی

برای پایدار شدن یک زندگی می توان 3 اصل را متصور شد:

الف : یکی شدن با زمینه و بک گراند

ب : پایداری اصل استقلال یا عدم وابستگی

یک سیستم پایدار باید به خودی خود ترمیم و تنظیم شود و تا حد امکان نیازی به عناصر خارجی نداشته باشد ، مثل تمام اکوسیستم هایی که در طبیعت وجود دارند.

پ : نوبودن و تازگی

یعنی معماری پایدار همیشه نو و تازه است و هرگز غبار و کهنگی نخواهد گرفت ، منظور از نو بودن در اینجا قدرت ترمیم و تجدید شدن است مثل اتفاقی که در تغییر فصول می افتد.(مجله هنر و معماری ، شماره 26 ، پاییز 1391 : 44)

 

معماری سبز

معماری سبز اغلب در مورد رویکردهایی در معماری بکارگرفته شده است که از نیروها و امکانات محیط طبیعی در راستای نیل به بازدهی و بهره وری منابع و تامین شرایط آسایش محیط داخلی ، بهره می گیرد و به خصوص بر ارتباط بصری و فیزیکی با طبیعت تأکید می کند. (دبیدیان ، نازلی و فرهودی ، فصل نامه ی معماری ایران ، شماره  14، 1382)

معماري سبز برخواسته از معماري پايدار و توسعه پايدار بوده كه ناشئ  از نياز انسان امروز در مقابل پيامدهاى سوء جهان صنعتي و مصرفي عصر حاضر است. معمارى سبز موضوع يا پديده اى است كه يك مفهوم جهانى  و محلي دارد،يعنى ضمن برخورداري از نكات مشترك و جهان شمول،در هر يك از موقعيت هاى اجتماعي فرهنگى ، مفهوم خاص و متمايز خود را دارد. .(فهيميان،پگاه،يزدانفر و فيضى، ماهنامه ساختمان و كامپيوتر، شماره٢٣ ،١٣٨٧ ؛٢٧).

 

انجمن ساختمان سازی سبز ایالات متحده [1]

مرجع راهنمايي براي استاندارد هاى ساختمان هاى سبز است،كه در آن پارامتر هاى ساختمان سازى سبز در آمريكا و چندين كشور ديگر مشخص شده است.ايده اصلى ان عبارتند از: استفاده از مواد و مصالح داراي چرخه طبيعي و هم چنين استفاده از منابع كارآمد و طراحي مجدد برخي محصول ها و ارزش گذاري بيشتر روى سيستم هاى طبيعى براي حفاظت هر چه بيشتر از كيفيت زندگى بشر، كاربري مناسب از زمين از اركان بسيار مهم از معماري سبز مى باشد.(فهيميان،پگاه،يزدانفر و فيضى، ماهنامه ساختمان و كامپيوتر، شماره٢٣ ،١٣٨٧ ؛٢٧).

 

طراحی سبز

طراحی سبز عملی است برای حل مشکلات که طی آن ، منابع طبیعی قبل ، بعد و طی پروسه تولید و مساحت به کمترین حد آسیب می بیند ، به علاوه در مسیر این عمل مصالح باید مفید بوده ، عمر مفید طولانی داشته و قابل بازگشت به چرخه طبیعت باشد.(Edward.2000)

پایداری یک پروسه است که پیشرفت های پایداری محصول آن می باشد در پروسه مسکن پایدار پنج حوزه مشخص زیر را در نظر گرفته می شود:

1-حفظ منابع طبیعی 2- استفاده منطقی از منابع ساخت بشر3- حفظ اکوسیستم و پتانسیل ها ی احیای آن 4- عدالت منطقی از منابع ساخت بشر 5-پیش بینی سلامتی ، امنیت ایمنی

Edward .20009)

ایالات متحده امریکا ، بیان کرد که در ساختمان های سبز  تلاش در جهت افزایش کارایی ساختمان و محوطه هایی است که از انرژی آب و مواد و مصالح استفاده می کنند وکاهش تاثیرات سوء ساختمان بر سلامت بشر و محیط زیست به سوی طراحی مطلوب تر ، ساخت و ساز مناسب تر ، بهره برداری بهینه تر است .                   (the federal commitment to green building 2003)

 

مسکن پایدار

مسکن مهمترین عنصر شهر است از این رو تامین مسکن به گونه ای که توجه به نیازهای نسل آینده را در کنار تامین نیازهای فعلی مسکن افراد جامعه دارا باشد و با کمترین تغییر حالت در محیط طبیعی به نسل آینده نیز امکان استفاده از محیط زیست را بدهد بسیار حائز اهمیت است(محمودی ، محمد مهدی ، 22:1388)

 

روش های بومی پایدار در طراحی مسکن

رعایت ضوابط اقلیمی ، جهت گیری مناسب ساختمان به سایت ، توجه به تفاوت وجوه ساختمان ، طراحی معماری فضاها ، استفاده سنتی تهویه طبیعی در شیوه های مدرن ، بادخان و بادخور و آترویوم(محمودی ، محمد مهدی ، 22:1388)

 

مسکن پایدار و طراحی پایدار

مجاورت با طبیعت دارای فواید بیشماری برای سلامتی جوامع دارد به طوری که منظره ی یک درخت با شنیدن صدای پرندگان اثر خوبی بر آرامش می گذارد و طبیعت به خودی خود بر تداوم زندگی تاکید می کند. آب هسته ی مرکزی زندگی است ، از این رو دلیلی بر پرداخت این عنصر در طراحی منظر است.(grant,2000)

 

فهرست اولویت ها در مسکن پایدار

الف: حفاظت از انرژى : طراحى ساختمان كارامد از نظر انرژى

ب : بازيافت ساختمان : حداكثر استفاده از ساختمان ها و تأسيسات زير بناى موجود

پ : ايجاد مجتمع ها : براى ايجاد حس اجتماع  و كاهش وابستگى به اتومبيل

ت : كاهش استفاده از مصالح : استفاده از مصالح كارآمد

ث :حفاظت از محوطه و بهبود بخشيدن آن : محافظت و درمان تنوع زيستى و زيست بوم

ج : انتخاب مصالح كم اثر : انتخاب مصالح كم اثر از نظر زيست محيطى و كارآمد از نظر مصالح

چ : به حداكثر رساندن دير پايي : طراحى پر دوام و سازگار

ح : حفاظت از آب: استفاده بهينه از آب

خ : سالم سازي ساختمان ها : طراحى محيط داخلى امن و آسوده

د : به حداقل رساندن بنايي: بازگرداندن باز مصرف و بازيافت نخاله هاى حاصل از کار

ذ : سبز نمودن عرصه : به حداقل رساندن تأثير زيست محيطى  (لكنر ،نوبرت و كى نژاد ،محمدعلى و اذرى، رحمان ، 1385 :٣٢ و٣٣).

 

ساختمان سبز

بوجود آوردن يك ساختمان سبز مستلزم حل كردن و برطرف كردن بسيارى از تناقضات و احتياجات است. در معماری سبز هرگونه تصميمى كه براى طراحي در نظر گرفته شود، مضامين محيطى را داراست.

(Green building، 1996 )

 

 جمع بندی

افزايش جمعيت و به ويژه تکنولوژی و عدم تناسب آن با محيط زيست، موجب تغييرات وسیع و بر هم خوردن شرايط طبيعی در بسياری از نقاط جهان شده است. آثار سوء تکنولوژی مدرن بر روی محيط زيست نوعی آگاهی نو نسبت به مسائل زيست محيطی در مردم به وجود آورد. دستيابی به «توسعه پايدار» مستلزم بهره وری معقول از منابع طبيعی، تغییر جهت اساسی در نگرش انسان به طبيعت و تجديد نظر جدی در الگوهای توليد و مصرف است. «معماری پايدار» یا «معماری سبز» پديده ای است که اکنون در بيشتر کشورهاي جهان، و توسط بسياری از معماران، با ديدگاه هاي متفاوت به آن توجه مي شود. در حرکت جهانی به سوی توسعه پایدار،معماری قطعاً یکی از عوامل اصلی و راهبردی آن خواهد بود، چرا که ساختمان ها اصلي ترين، وسیع ترين و ماندگار ترين تغييراتی هستند که انسان در روی کره زمين به وجود آورده است و از آنجا که نقاط ضعف و قوت يک ساختمان بر زيست بوم جهان تأثير مستقيم خواهد داشت، وظيفه ای بس حساس در اين خصوص بر عهده معماران مي باشد همچنین با توجه به وجود پارامترهای مختلف در فرآیند تکوین نحوه ی زیست و سکونت، ایجاد یک سکونت مطلوب در گرو شناخت کامل حساسیت ها و خواسته های ساکنین، شناخت شرایط ویژه بستر طراحی و در نهایت تدوین اهدافی مناسب است که برای نیازها و شرایط پاسخی در خود داشته باشد.

مبانی نظری

 

سلامتی و انرژی دو عاملی هستند که در زمینه ی خانه سازی پایدار مرتبط می باشند، پایداری در معماری سبز اصولی را فراهم می آورد که به کمک آن ها جوامع امیدوار، راحت و سالم ایجاد شوند به کمک معماری سبز می توان در راستای بالا رفتن استانداردهای زندگی بشر امروز و سلامتی روحی و روانی انسان گامی برداشت شايد نتوان به صراحت گفت كه مجتمع مسكوني عملكردي است كه در شهرهاي قرن بيستم پديد آمده است،اما بديهي است كه تغييرات اين عملكرد در قرن گذشته چنان بوده است كه سبب پيدايش مفهومي جديد و متفاوت در عرصه عملكردهاي معماري شده است.

منظور از زيستن تنها عملكردهاي بيولوژيكي زندگي روزانه نيست،بلكه صحبت از رابطه ي اجتماعي ، فرهنگی و اقتصادي متعادلي است كه افراد ساكن در هر مجموعه مسكوني مي بايستي از آن برخوردار گردند.(طالبيان ، نيما و آتشي ، مهدي و نبي زاده ، سيما ، ١٣٨٩)

کاربرد مفاهیم پایداری و اهداف توسعه پایدار در جهت کاهش اتلاف انرژی وآلودگی محیط زیست در معماری، مبحثی به نام معماری پایدار را به وجود آورده است. در این نوع معماری، ساختمان نه تنها با شرایط اقلیمی منطقه خود را تطبیق می‌دهد، بلکه ارتباط متقابلی با آن برقرار می‌کند. بطوریکه بر اساس گفته ریچارد راجرز، ساختمان‌ها مانند پرندگان هستند که در زمستان پرهای خود را پوش داده وخود را باشرایط جدید محیط وفق میدهندو بر اساس آن سوخت و سازشان را تنظیم می‌کنند( محمودی، محمد مهدی. 1388 ، توسعهی مسکن همساز با توسعه پایدار، انتشارات دانشگاه تهران).

 

 سبز راهی به سوی آینده

افزايش جمعيت و به ويژه تکنولوژی و عدم تناسب آن با محيط زيست، موجب تغييرات وسیع و بر هم خوردن شرايط طبيعی در بسياری از نقاط جهان شده است. آثار سوء تکنولوژی مدرن بر روی محيط زيست نوعی آگاهی نو نسبت به مسائل زيست محيطی در مردم به وجود آورد. دستيابی به «توسعه پايدار[2]» مستلزم بهره وری معقول از منابع طبيعی، تغییر جهت اساسی در نگرش انسان به طبيعت و تجديد نظر جدی در الگوهای توليد و مصرف است. «معماری پايدار[3]» یا «معماری سبز[4]» پديده ای است که اکنون در بيشتر کشورهاي جهان، و توسط بسياری از معماران، با ديدگاه هاي متفاوت به آن توجه مي شود. در حرکت جهانی به سوی توسعه پایدار،معماری قطعاً یکی از عوامل اصلی و راهبردی آن خواهد بود، چرا که ساختمان ها اصلي ترين، وسیع ترين و ماندگار ترين تغييراتی هستند که انسان در روی کره زمين به وجود آورده است و از آنجا که نقاط ضعف و قوت يک ساختمان بر زيست بوم جهان تأثير مستقيم خواهد داشت، وظيفه ای بس حساس در اين خصوص بر عهده انسان مي باشد( مجله منظر شماره ى ٢٣- مهدی نژاد  ، محمد رضا و امیر کلایی، ابراهیم ، تابستان١٣٩٢)

اصول معماری سبز

معمارى منظر نيز گرايشى است كه از مباحثى چون" سبز بودن"و "پايداري"  تاثير مى گيرد ( مجله منظر شماره ى ٢٣- مهدی نژاد  ، محمد رضا و امیر کلایی، ابراهیم ، تابستان١٣٩٢)

 

اصل اول: حفاظت از انرژی

هر ساختمان باید به گونه ای طراحی و ساخته شود که نیاز آن به سوخت فسیلی به حداقل برسد.ضرورت پذيرفتن اين اصل در عصرهای گذشته بدون هيچ شک و ترديدی با توجه به نحوه ساخت و سازها، غير قابل انکار مي باشد و شايد تنها به سبب تنوع بسيار زياد مصالح و فناوری هاي جديد در دوران معاصر، چنين اصلی در ساختمان ها به دست فراموشی سپرده شده است و اين بار با استفاده از مصالح گوناگون و يا با ترکيب هاي مختلفی از آنها،ساختمان ها،محيط را با توجه به نيازهاي کاربران تغيير مي دهند.(مجله منظر شماره ى ٢٣- مهدی نژاد  ، محمد رضا و امیر کلایی، ابراهیم ، تابستان١٣٩٢)

 

اصل دوم: کار با اقلیم

ساختمان ها باید به گونه ای طراحی شوند که قادر به استفاده از اقلیم و منابع انرژی محلی باشند. شکل و نحوه استقرار ساختمان و محل قرار گیری فضاهای داخلی آن می تواند به گــونــه ای باشد که موجب ارتقاء سطح آسایش درون ساختمان گردد و در عین حال از طریق عایق بندی صحیح سازه، موجبات کاهش مصرف سوخت فسیلی پدید آید. این دو فرآیند مذکور ناگزیر دارای هم پوشانی و نقاط مشترک فراوان می باشند.(منبع : http://www.phce.org/)

پیش از گسترش همه جانبه مصرف سوخت فسیلی ، چوب منبع اصلی انرژی به حساب می آمد که هنوز هم حدود 15 درصد از انرژی امروز را نیز تأمین می کند. هنگامی که چوب کمیاب و نایاب شد برای بسیاری از مردم امری طبیعی بود که در راستای کاهش نیاز به چوب ، برای تولید گرما از گرمای خورشید کمک بگیرند . شهرهای یونانی همچون «پیرنه» مکان شهر را به گونه ای تغییر دادند که از ورود سیل به شهر جلوگیری شود ، و شبکه ای مستطیل شکل با خیابانهای شرقی ـ غربی را احداث نمودند که به ساختمان ها اجازه جهت گیری به سمت جنوب و استفاده از نور مطلوب خورشید را می داد. رومی ها نیز پیروی از اصول طراحی خورشیدی را با آموختن از تجربیات یونان ادامه دادند ؛ اما آنها پنجره های شفاف که اختراع قرن اول پس از میلاد بود را نیز برای افزایش گرمای بدست آمده بکار گرفتند.

سنت طراحی با توجه به اقليم برای ايجاد آسايش درون ساختمان به قوانين گرمايش محدود نميشود بلکه در بسياری از اقليم ها معماران ملزم به طراحی فضايی خنک برای پديد آوردن شرايط مطلوب در داخل ساختمان بودند.راه حل معــمول درعـصـر حاضر، یعنی استفاده از سیستم های تهویه مطبوع هوا[5]، تنها فرآیندی ناکار آمد در تقابل با اقلیم به شمار می رود و در عین حال همراه با مصرف زیاد انرژی می باشد، که حتی به هنگام ارزانی و فراوانی انرژی به دلیل آلودگی حاصل از آن امری اشتباه بشمار می آید. (شورای ساختمان سازی سبز آمریکا)

 

اصل سوم: کاهش استفاده از منابع جدید

هر ساختمان باید به گونه ای طراحی شود که استفاده از منابع جدید را به حداقل برساند و در پایان عمر مفید خود، منبعی برای ایجاد سازه های دیگر به وجود بیاورد.این استفاده مجدد میتواند در مسیر استفاده از مصالح بازیافت شده یا فضاهای بازیافت شده شکل بگیرد.در اغلب مواردی که دسترسی به منابع جدید به حداقل می رسد روش هایی کشف می شوند که با آنها می توان ساختمان هایی که برای یک منظور ساخته شده اند، برای مقاصد دیگر نیز استفاده شوند.( مجله منظر شماره ى ٢٣- مهدی نژاد  ، محمد رضا و امیر کلایی، ابراهیم ، تابستان١٣٩٢)

 

اصل چهارم: احترام به کاربران

تمامی ساختمان ها توسط انسان ها ساخته می شوند اما در بعضی از سازه ها حقیقت حضور انسان محترم شمرده می شود، در حالی که در برخی دیگر تلاش برای رد ابعاد انسانی در فرآیند ساخت مشاهده می شود.  که ایمنی و سلامت مصالح و فرآیند های شکل دهنده ساختمان به همان میزان که برای کارگران و یا استفاده کنندگان آن مهم است برای کل جامعه بشری نیز از اهـمـیت بـســزایی دارد . شکل دیگر مشارکت انسانی که نیازمند توجه است، اشتراک و دخالت مثبت کاربران در فرآیند طراحی و ساخت است، که  به طور موثر بکار گرفته نشود یک منبع کارا و مفید به هدر رفته است.(لبز ، کنت  و واتسون ، دونالد و  قبادیان وحید ، و فیض مهدوی ، محمد ،1392،کتاب طراحی اقلیمی اصول نظری و اجرایی کاربرد انرژی در ساختمان).

 

اصل پنجم: احترام به سایت

معمار استرالیایی گلن مورکات[6] این جمله عجیب را بیان می کند که: ساختمان باید زمین را به گونه ای آرام و سبک لمس کند. ساختمانی که انرژی را حریصانه مصرف می کند آلودگی تولید می کند و با مصرف کنندگان و کاربران خویش بیگانه است . نـمی توان هر ساختمان را از درون سایت ساخته شده در آن خارج نمود و شرایط قبل از ایجاد ساختمان را دوباره در سایت احیا کرد . (مجله منظر شماره ى ٢٣- مهدی نژاد  ، محمد رضا و امیر کلایی، ابراهیم ، تابستان١٣٩٢)

 

اصل ششم: کل گرایی

تمامی اصول معماری سبز، نیازمند مشارکت در روندی کل گرا برای ساخت محیط مصنوع هستند. یافتن ساختمان هایی که تمام اصول معماری سبز را یکجا داشته باشند کار ساده ای نیست چرا که معماری سبز هنوز بطور کامل شناخته نشده است . يک معماری سبز بايد بيش از يک ساختمان منفرد قطعه خود را شامل شود و بايد شامل يک شکل پايدار از محيط شهری باشد. شهر، موجودی فراتر از مجموعه ساختمان هاست؛ در حقیقت آن را می توان بصورت مجموعه ای از سامانه های در حال تعامل دید،سامانه هایی برای زیستن و تفریح، که بصورت شکل های ساخته شده دارای کالبد می باشند و با نگاهـی دقـیـق بـه ایـن سامانه ها اســت کـــه مـی تـوانیـــم چهــــره شهـــر آیــنده را تـرسـیـم نـمایـیـم.(لبز ، کنت  و واتسون ، دونالد و  قبادیان وحید  و فیض مهدوی ، محمد ،1392،کتاب طراحی اقلیمی اصول نظری و اجرایی کاربرد انرژی در ساختمان).

 

اهداف کلی استفاده از فضای سبز (پایداری زیست محیطی)

استفاده از فضاي سبز به ٢ منظور كلى با زير شاخه هايي به شرح زير مى باشد:

الف: استفاده از گياهان به عنوان فرم دهنده ى معمارى.

ب : تاثير گياهان در بهبود شرايط زيست و كاهش الودگى ها.

با زیر شاخه های :كنترل آلودگى هوا- كنترل فرسايش خاك و تثبيت آن- كنترل آلودگى بصرى- كنترل آلودگى صوتي

(محمودي،محمد مهدى، ١٣٨٨)

مصالح ساختمانی زیست محیطی

مصالح ساختمانی زیست محیطی باعث افزایش ارزش پروژه های ساختمانی و کاهش اثرات سوء بر محیط زیست می گردند. این نوع مصالح معمولاً دارای یک یا چند مزیت می باشند. بهره وری استفاده از منابع انرژی، آب و حفاظت از منابع طبیعی ، ارتقاء سطح بهداشت و سلامت ساکنین و عموم مردم از آن جمله هستند. مصالح ساختمانی همچنین اثرات مهمی بر روی ساکنین بناها دارند.

از طریق افزایش کارایی فرآیند ساخت، بازیافت و کاستن یا حذف ترکیبات مضر، مصالح ساختمانی سبز به طور آشکاری اثرات کوتاه مدت و بلند مدت زیست محیطی را کاهش می دهند. ذرات بی ضرر یا کم خطر همچنین به سلامت ساکنین کمک می نمایند در کنار این ، بسیاری از مواد ساختمانی همسو با محیط زیست دوام زیادی دارند.( مرندی، عمید و  پروین زاده گشتی ، مازیار  ، ۱۳۸۵)

 

[1]USGB: انجمن ساختمان سازی سبز ایالات متحده

[2]Sustainable Development

[3]Sustainable Architecture

[4] Green Architecture

[5]Air Conditioning System

[6]Glenn Murcutt

درباره ما


ایران فایو اس سرویس، مجری بزرگترین پروژه‌های نظام آراستگی در ایران

آخرین مطالب سایت

نتایج نظام آراستگی 5S در شركت پاكشوما

نتایج نظام آراستگی 5S در...

در گذشته مباحث مدیریت كیفیت، بر داشتن مواد و ماشین...

به روز رسانی سایت ایران فایو اس سرویس

به روز رسانی سایت ایران ف...

به روز رسانی سایت ایران فایو اس

تاریخچه

تاریخچه 5S نظام 5S بر اساس پاکیزگی، نظم، زیبایی، و...

رزومه

برای مطالعه رزومه کاری لطفا فایل زیر را دانلود نما...

 زمینه‌های فعالیت:

زمینه‌های فعالیت:

- مشاوره به مدیران ارشد سازمان ها و شرکت ها جهت پ...

برگزاری دوره‌های حضوری، در محل سازمان‌ها

برگزاری دوره‌های حضوری، د...

برگزاری دوره‌های حضوری، در محل سازمان‌ها

آمار سایت

امروز47
دیروز296
این هفته851
این ماه6564
کل639361

  • آی پی: 34.204.173.45
1
آنلاین

تبلیغات