آیا نیاز به اطلاعات بیشتری دارید؟

0901-1459093

کا آرو ایشی‌ کاوا

پروفسور کا آرو ایشی‌ كاوا یکی از برجسته ترین دانشمندان کیفیت جهان( در 13جولای ۱۹۱۵ درتوکیو پایتخت  ژاپن‌ متولد شد و در سال 16 اپریل 1989 درگذشت)می باشد و از او به‌ عنوان‌ پدر حلقه‌ های‌ كنترل‌ كیفیت1‌ (QCC) و رهبر جنبش‌ كیفیت‌ و استراتژیست‌ كیفیت‌ ژاپن‌ نام می برند.
اهم فعالیت های ایشان در ایجاد، توسعه و بهبود کیفیت، در متن زیر به صورت خلاصه بیان شده است.- ابزارهای کنترل کیفیت، پروفسور ايشي‌كاوا با بکارگیری ابزارهای ساده‌  و کار بردی فنون‌ آماري‌ بر گرد آوري‌ اطلاعات‌ و عرضة‌ آنها تأكيد داشت، برای مثال وی به متخصصین کنترل کیفیت می آموخت که در تعیین اهداف کیفی، برای اولويت‌گذاري‌ آنچه‌ بايد بهبود يابد، را می توان با استفاده از نمودار پارتو بدست آورد، و یا از نمودارابداعی خود بنام علت‌ و معلول‌ (ايشي‌ كاوا یا نمودار تیغ ماهی2 هم نامیده می شود) براي تجزيه و تحليل پراكندگي و تنظيم متقابل روابط استفاده كرد.
نمودار ايشي‌ كاوا ابزار سيستماتيك‌ مناسبي‌ براي‌ پيداكردن‌ ،دسته‌ بندي‌ و مستند سازي‌ دلايل‌ تغييرات‌ كيفيت‌ در توليد و سازمان‌ دهي‌ روابط‌ بين‌ آنهاست‌ .

ابزارهایی كه‌ پروفسور ایشی‌ كاوا برآن‌ تاكید دارد، عبارتند از:
۱ ـ ورقه‌ جمع‌ آوری‌ داده‌ ها
۲ ـ نمودار جریان‌ فرایند
۳ ـ نمودار كنترل‌
۴ ـ نمودار پارتو
۵ ـ نمودار علت‌ و معلول‌
۶ ـ نمودار هیستوگرام‌
۷ ـ نمودار پراكندگی‌
که اصطلاحا هفت ابزار کنترل کیفیت نامیده می شود، که بر گرفته از هفت وسیله جنگی است که سامورایی ها در هنگام نبرد از آن ها استفاده می کردند.

 - سیستماتیک کردن گروه های کاری، یکی از سیستم های کارآمد در بهر وری جامع (IPI) حلقه ها یا دوایر کنترل کیفیت(QCC) است که توسط ایشی کاوا طرح ریزی و به ثبت رسیده است.در نظر ایشی‌ كاوا به‌ لحاظ‌ حلقه‌ ای‌ بودن‌ كنترل‌ كیفیت‌ ، مفهوم‌ كیفیت‌ در سازمان‌موضوعی‌ سراسری‌ است‌ كه‌ همگان‌ در آن‌ مشاركت‌ دارند.
 هسته‌ های‌ كنترل‌ كیفیت‌ با اهداف‌ و فعالیتهای‌ ذیل‌ بوجود آمده‌اند :
▪ توسعه‌ و ارتقا فرهنگ کیفیت از طریق مشاركت‌ همه کارکنان و مدیران در فعالیت ها
▪ محیط کاری شاداب و با انگیزه از طریق احترام‌ به‌ روابط‌ انسانی‌ و ایجاد محیط‌ شاداب‌ برای‌ بوجود آوردن‌ رضایت‌ شغلی‌
▪ توجه به بهره وری فردی از طریق استفاده‌ از تمام‌ توانایی‌ها و ظرفیت های‌ كاركنان‌

- آموزش، یکی دیگر از اقدامات پروفسور ایشی کاوا در بهبود کیفیت، ترویج آموزش و توجه اساسی به این امر مهم، که همه دست اندرکاران کیفیت را به یادگیری تشویق می نمود. به اعتقاد وی:
"کیفیت با آموزش شروع می شود و با آموزش پایان می یابد"
الزام ایشی کاوا به آموزش در یکی از پیام های معروفش به دست اندرکاران کیفیت، که به مناسبت هزارمین‌ كنوانسیون‌ هسته‌ های‌ كنترل‌ كیفیت‌ در ‌سال۱۹۸۱ در ژاپن ایراد شد بدین شرح بود:
"ابتدا سعی‌ كردم‌ كارگران‌ وجین‌ كن‌ ،كنترل‌ كیفیت‌ را بفهمند و به‌ آن‌ عمل‌ كنند ، اندیشه‌ من‌ این‌ بود كه‌ تمام‌ كاركنان‌ كارخانه‌ های‌ سراسر كشور را آموزش‌ بدهم‌ ، البته‌ این‌ موضوع‌ كار زیادی‌ می‌ طلبید در نتیجه‌ ، فكر كردم‌ اول‌ سرپرستان‌ یا آن‌ هایی‌ را كه ‌مستقیما با مسئله‌ کیفیت سرو كار دارند ، آموزش‌ بدهم‌" .

آقای ایشی کاوا ‌ برای‌ ارتقای‌ كیفیت‌ دو ابزار اساسی‌ معرفی‌ می‌كند .
۱ - استاندارد
۲ - كنترل‌ كیفیت
این‌ دو ابزار محصول‌ اطلاعات‌ علمی‌ و روشهای‌ علمی‌ است‌. وی‌ می‌ گوید:
"یك‌ تن‌ علاقه‌، بدون‌ نتیجه‌ است‌ مگر با یك ‌اونس‌ اطلاعات‌ علمی‌ آمیخته‌ شود "، به‌ عبارت‌ دیگر ایشان‌ برای‌ موفقیت‌ واقعی‌ در امر كیفیت‌ ، داشتن‌اطلاعات‌ علمی‌ ، فنی‌ و تخصصی‌ را اجتناب‌ ناپذیر می‌ داند.
از نظر ایشی‌ كاوا به‌ منظور دستیابی‌ به‌ كیفیت‌ لازم‌ است ۱۰ اصل‌ ذیل‌ را كه‌ جنبه‌ ها و روشهای‌ دستیابی‌ به‌كیفیت‌ را فراهم‌ می‌ كند رعایت‌ نمود.
۱ - بررسی‌ بهبود كیفیت‌ قبل‌ از هر چیز دیگر
۲ - تدوین‌ سیاست های‌ ارتقای‌ كیفیت‌
۳ - شناسایی‌ اولویت‌ها در ارتقای‌ كیفیت‌
۴ - مشخص‌ كردن‌ رهبری‌ فرآیند كیفیت‌
۵ - اجرای آموزش‌
۶ ـ بازنگری‌ فرآیند بهبود
۷ - مشخص‌ كردن‌ مسئولیت‌ مدیریت‌ ارشد
۸ - طراحی‌ سیستم‌ مدیریت‌ چند وظیفه‌ای‌
۹ - توجه‌ به‌ این‌ اصل‌ كه‌ ستاده‌ سیستم‌ شما، داده‌ مشتری‌ شماست(حلقه های کنترل کیفیت)‌.
۱۰ - رهبری‌ كل‌ فرآیند.

-    مدیریت جامع کیفیت، آقای‌ كا آروایشی‌كاوا روشهای‌ دگرگونی‌ در سازمان‌ ها و حركت‌ به‌ سوی‌ مدیریت‌ جامع‌ كیفیت‌3 (TQM)را در موارد ذیل‌خلاصه‌ می‌ كند .
۱ - اول‌ كیفیت‌ ، نه‌ سود كوتاه‌ مدت‌
۲ - مشتری‌ مداری‌ و نه‌ تولید مداری‌
۳ - صاحبان‌ فرآیند بعدی‌ كار ، مشتری‌ شماست‌
۴ - استفاده‌ از روشهای‌ آماری‌
۵ - احترام‌ به‌ شخصیت‌ انسان‌ به‌ عنوان‌ فلسفه‌ مدیریت‌
۶ - تشكیل‌ تیم های‌ با وظیفه‌ متقابل‌
از نظر ایشی‌ كاوا كنترل‌ كیفیت‌ فراگیر یا جامع، را باید در تمامی ابعاد سازمان جستجو کرد و به‌ این‌ معنی‌ است‌ که کیفیت فقط‌ به‌ محصول‌ مربوط‌ نمی‌ شود ،بلكه‌ خدمات‌ بعد از فروش‌ ، كیفیت‌ مدیریت‌ ، كیفیت‌ خود شركت‌ و كیفیت‌ زندگی‌ نیروی‌ انسانی وغیره‌ را نیز شامل‌ می‌گردد .

1- Quality Control Circle
2-Fish Bone Diagram
3-Total Quality Management

تبلیغات

آمار بازدید

امروز202
دیروز376
این هفته3516
این ماه8563
کل152569

شنبه, 29 دی 1397 08:18

اطلاعات بازدیدکنندگان

  • آی پی: 54.205.211.87
  • مرورگر: unknown
  • نسخه مرورگر: unknown
  • سیستم عامل: unknown

9
آنلاین